fbpx
top

CLT panel- budúcnosť architektúry

V tomto článku sa pozrieme na zabudnutý materiál v tradičných aj moderných stavbách. Ako sa mení pohľad na drevo v stavebníctve a aké výhody prináša do architektúry?  

Z historického hľadiska poznáme štyri základné stavebné materiály. Sú nimi kameň, nepálená tehla, drevo a slama. Ide o lokálne dostupné materiály s plnou konštrukčnou a statickou kapacitou. Výrazná zmena nastala v polovici 19.storočia s príchodom Priemyselnej revolúcie. Pohľad na staviteľstvo sa zmenil a základné prírodné materiály boli nahradené betónom, oceľou a pálenou tehlou. Zároveň to bol začiatok zahlcovania planéty nerozložiteľným a z veľkej časti nerecyklovateľným materiálom.  

Prečo sa drevo v súčasnosti opäť dostáva do popredia?

Ak sa odkloníme od zaužívaných mýtov o dreve a ochotne podstúpime cestu za poznaním pravdy, dostaneme sa k zisteniam, že drevo poskytuje plnohodnotné vlastnosti pre stavbu nielen rodinných domov, ale aj mrakodrapov. Zistíme, že drevo je materiál budúcnosti. Samozrejme, poznáme zruby, kde sa využíva celý kmeň stromu, avšak v súčasnosti sa pod pojmom “materiál budúcnosti” myslia drevené lisované CLT panely. S drevenou hmotu je pri CLT paneloch narábané úspornejšie a majú až 10-násobne lepšie konštrukčné a statické vlastnosti ako kmeň stromu. K ďalším  výhodám patri o cca 10% menšia zastavaná plocha, ako pri stavaní z tehál, sú ekologické, pochádzajú z dostupných zdrojov, dajú sa recyklovať a sú odolnejšie proti požiaru ako oceľ. Tieto vlastnosti z nich robia ideálne riešenie pre komplikované architektonické riešenia, ktoré spĺňajú nielen estetickú stránku, ale aj funkčnosť. Konštrukcie z dreva sú ľahšie a jednoducho sa s nimi pracuje. CLT panel je stály, veľmi pevný, nekrúti sa, zároveň zostáva pružný. Drevo umožňuje dotiahnuť detaily do dokonalosti. Tenké, ale stabilné steny dodávajú architektúre vzdušnosť. To sú dôvody, pre ktoré sa k CLT panelom prikláňa stále viacej architektonických ateliérov.  

Spoločenská požiadavka sa sústreďuje na ekologické, ekonomické a zdravé bývanie, CLT panely ponúkanú komplexné riešenie bez kompromisov.