fbpx
top

Pôsobenie dreva na zdravie človeka

Drevo

Využívanie prírodných materiálov v interiéroch zažíva v posledných rokoch veľkolepý návrat. Prieskumy ukazujú, že v pohodlí budov strávime až 90% nášho času. Množstvo ľudí sa začalo zameriavať na plnohodnotné vybavenie interiéru nielen z pohľadu funkčnosti, estetiky či ekológie, ale aj na zdravotné dopady. Preto sa objavuje snaha priviesť prírodu a prírodné materiály priamo do interiérov.  

Vnútorné prostredie budov vnímame všetkými zmyslami. Nervový systém tieto informácie prenáša na naše vnímanie, telesné funkcie a ovplyvňuje spôsob, akým myslíme a konáme. Drevo ovplyvňuje našu psychickú pohodu, vizuálnu, hmatovú a čuchovú interakciu, zlepšuje akustiku miestnosti, reguluje vlhkosť vzduchu v priestore.  

Geneticky a kultúrne máme zakódované zrakové vnímanie prírodných materiálov, ich textúra na nás pôsobí antistresovo. Nervový systém rozpoznáva materiály a princípy pochádzajúce z prírody, toto úzke spojenie je našou každodennou súčasťou, nech žijeme kdekoľvek. Ak sa ocitneme v takto upravenom prostredí, nervový systém nie je podráždený, prirodzene a pokojne reaguje na známe prostredie. Neprirodzené prostredie ho núti byť neustále v strehu a overovať celé okolie. Tento vnútorný systém vznikol na základe evolúcie, kedy nám išlo o prežitie.
V prípade, že je všetko v poriadku, nahlási ľudskému organizmu zotrvať v relaxačnom stave. Drevo je tiež ideálne pre stresové prostredie, ako sú pracoviská, školy alebo zdravotnícke zariadenia.   

Podobný účinok vnímame aj hmatom, drevo na nás pôsobí príjemným, upokojujúcim a teplým dojmom. Navyše má charakteristickú vôňu, vďaka ktorej sa lepšie dýcha a pracuje. Oproti sklu, plastu či kovu má drevo schopnosť navodzovať príjemné pocity podobné pocitom, ktoré prežívame pri mori, v lese alebo po daždi.  

Drevo reguluje vlhkosť, dokáže ju podľa potreby absorbovať alebo odovzdávať a tým vytvára vhodnú vnútornú mikroklímu. Brúsené masívne drevo bez povrchovej úpravy má výraznejšie antibakteriálne vlastnosti. Je hygienickejšie ako plast. Ocenia ho aj alergici, baktérie a mikróby
na jeho povrchu neprežijú.  

Sociálne a kultúrne si drevo spájame s tradíciami a archetypmi, je neoddeliteľnou súčasťou ľudového umenia a ľudstvo je s ním späté od nepamäti. Drevo, ako tradičný materiál získava nové kvality v spojení so súčasným dizajnom a architektúrou, stáva sa nadčasovým.